Együttműködés Ghánában: Prof. Dr. Besenyő János Accrában egyeztetett közös projektekről és kutatási lehetőségekről

Az Erasmus program keretében az Afrika Kutatóintézet vezetője, Prof. Dr. Besenyő János egy hetet töltött a nyugat-afrikai ország fővárosában, Accrában, ahol a Ghánai Egyetem több intézetét (Institute of African Studies, College of Humanities, Department of Economics, Department of Biomedical Engineering) meglátogatta. Az intézményt nem csak a régió, de a kontinens legjobb egyetemei között tartják számon.

Látogatása során különböző együttműködésekről és közös projektekről való egyeztetésekre került sor az egyetem képviselőivel, majd egyetemi előadások keretében a hallgatók ismereteket szereztek Magyarország afrikai békeműveletekben (1989-2025) betöltött szerepével kapcsolatban. Külön megtiszteltetés volt, hogy professzor úr meghívást kapott a Katonai Akadémia (Ghana Armed Forces Command and Staff Collage) Parancsnokától, Matthew Essien vezérőrnagytól, akivel közös kutatási lehetőségekről és publikációs együttműködésről egyeztetett, elsősorban biztonságtudományi és biztonságpolitikai témák vonatkozásában. Egyebek mellett a tábornok úr jelezte, hogy az Afrika Kutatóintézet és a dél-afrikai Stellenbosch Egyetem által ötödik éve megrendezett nemzetközi biztonsági konferenciához az Akadémia is csatlakozna.

Alább egy részletet közlünk professzor úr személyes beszámolójából, melyet hazaérkezését követően osztott meg a publikummal:

„Az Akadémián töltött idő alatt kiderült, hogy több olyan ghánai katonával szolgáltam együtt az afrikai békemisszióimban, akikkel Matthew Essien vezérőrnagy úr és helyettese Tim Bat dandártábornok úr is kapcsolatban állt és közösen teljesített szolgálatot. A leghíresebb közülük Henry Kwami Anyidoho altábornagy volt, aki 2005-ben Szudánban az AMIS (African Union Mission in Sudan) műveletben volt a parancsnokom, és akivel ott jó barátságba kerültünk. A tábornok úr korábban a ruandai népirtás idején a ruandai UNAMIR (United Nations Assistance Mission for Rwanda) ENSZ misszió parancsnokhelyettese volt. Ő személy szerint megtagadta azt a parancsot, hogy magára hagyja a védtelen civileket a népirtás közepette, mellyel katonai karrierjét veszélyeztette. Közreműködésének köszönhetően azonban ezernél is több ruandai civil élte túl a mészárlásokat. A ruandai tevékenységéről írt Guns over Kigali című könyvében kegyetlen őszinteséggel beszél a ruandai népirtásról és az ENSZ ruandai missziójának tevékenységéről, sikerről és kudarcról egyaránt.

Az elmúlt években a Stipendium Hungaricum program keretében számos ghánai fiatal folytat tanulmányokat Magyarországon, miközben a pár éve újranyitott nagykövetség Accrában kulturális események és programok segítségével népszerűsíti hazánkat. Az Afrika Kutatóintézet képviseletében Csajbok-Twerefou Ildikó professzor asszonnyal is volt lehetőségem találkozni, aki a Ghánai Egyetemen tanít több mint 16 éve, s akinek kiemelt szerepe volt az egyetem és több magyar felsőoktatási intézmény közötti együttműködés kialakításában. Emellett a Torda Katalinnal való találkozás sem maradhatott el, aki az 1970-es években történt emigrációját követően Ghána egyik legnagyobb és legismertebb gyöngykereskedését hozta létre (üveg, csont, féldrágakő, ásvány, agyag, stb.). A gyöngyöknek az afrikai társadalmakban igen komoly, évezredes múltja van, hiszen nem csupán díszítő elemekként használják, de értékes vagyontárgyaknak számítanak. A több száz éves európai (főleg velencei), afrikai, közel-keleti gyöngyök felvásárlásával, igényes és precíz munkájával a terület nemzetközileg is ismert és elismert szakértőjévé vált. Mindenkinek javaslom, aki Ghánába utazik, hogy keresse fel, bizonyosan nem fogja megbánni.”